Czym jest Kendama?

Masa frajdy

Z pozoru się wydaje bardzo prosta oraz mało efektowna. Jednak nieco bliższy kontakt z zabawką tą sprawia, że daje nam mnóstwo frajdy oraz do tego rozwija niesamowicie zdolności manualne. Bije od jakiegoś czasu prawdziwe rekordy popularności właśnie w Japonii. Jednak kendama cieszy się także coraz większą popularnością także w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie.

Kendama ta zabawa w typie kubek i kulka (https://www.taniaksiazka.pl/gra-kendama-drewniana-zabawka-zrecznosciowa-kendama-europe-p-1448004.html). Jest zbudowana z uchwytu. Z jednej strony jest on zakończony długim czubkiem, a z drugiej zaś powierzchnią płaską. Do konstrukcji jest doczepiona, przy pomocy sznurka oraz kulki z dziurą. Po bokach znajdziemy wiele wgłębień. Do nich ma właśnie wpadać. Cała ta zabawa się sprawdza do podrzucania kulkę w takowy sposób, aby się znalazła ona w miejscu wyznaczonym.

Skąd się w ogóle wzięła kendama?

Do końca nie jest znane pochodzenie tejże zabawki. Potocznie się uważa, że została stworzona przez Japończyków. Jednak historycy trafili na ślady tegoż urządzenia jeszcze w XVI wieku w Europie. Dokładnie we Francji. Do Azji najprawdopodobniej trafiła Szlakiem Jedwabnym jeszcze w drugiej połowie osiemnastego wieku. Uznawana była na początku za barową grę.

Jak wybrać kendamę odpowiednią?

Bardzo podobnie jak z wyborem samej kendamy, który tak naprawdę na pierwszy rzut oka nie wydaje się zbyt wielkim wyzwaniem, ale istnieje bardzo wiele czynników, które na etapach poszczególnych zabawy będą miały naprawdę spore znaczenie.

Pierwszy i najważniejszy to oczywiście rodzaj drewna. Kendamy najczęściej znajdziemy zrobione z klonowego drzewa czy też z drzewa bukowego. Wszystko w zasadzie dlatego, że te surowce są bardzo twarde. Wpływa to bezpośrednio na samą trwałość urządzenia. Na pewno wiśnie są nieco lżejsze, a czasami się wykorzystuje je do produkcji również mieszankę miękką. Kendamy także mogą mieć bardzo różnią wielkość. Jeśli zaczynamy dopiero swoją przygodę z tą właśnie zabawką, możemy sięgnąć jak najbardziej po modele XL. Oficjalnie jednak używa się tylko tych, które mają jakieś 18,5 centymetra.

Na pewno warto zarazić tę zabawką także dzieci. Zaczynajmy wspólnie się uczyć. Co więcej może to być świetna zabawa dla całej rodziny. Spędzanie czasu wspólnego przy kendamie brzmi naprawdę świetnie. Nie tylko spędzamy czas wspólnie, a na dodatek robimy coś naprawdę fajnego, a nie wpatrujemy się w ekran monitora czy też telefonu komórkowego. Mamy już dosyć elektroniki, która męczy nasze oczy i nie doprowadza do niczego dobrego. Spróbujmy czegoś innego.

Ludzie - zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com

Posts Tagged with…