Kendama – gra zapewniająca dużo radości

Gry zręcznościowe uczą kilku przydatnych umiejętności i mają wpływ na rozwój różnych obszarów manualnych czy umysłowych. Są też pewnego rodzaju formą terapii, bardzo z resztą efektywną, ponieważ dającą pewną swobodę działania. Pewne podręczne gry zręcznościowe sprawdzają się również w każdych okolicznościach. Coraz częściej są przenoszone na różne pola, w tym do szkół czy do pracy, jako doskonały przerywnik i forma tzw. przerwy inkubacyjnej. Jedną z takich gier zręcznościowych jest Kendama. Wywodzi się z Japonii, z tradycji i kultury zabawy, a współcześnie rozwinęła się na całym świecie.

Jaki jest fenomen gry Kendama?

Fenom gry Kendama jest w zasadzie wykładniczą kilku jej podstawowych cech:

  • prostej budowie, opartej na kilku integralnych elementach,
  • niewielkich rozmiarach, które można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie
  • to forma rozrywki i terapii w jednym, która potrafi wciągnąć i wyciszyć użytkowników na długie godziny.

Co do budowy. Kendama ze sklepu TaniaKsiazka opiera się na prostym elemencie, czyli trzonie, który użytkownik trzyma w ręku. Do trzonu przytwierdzone są dwa odchodzące od siebie ramiona, dając tym samym całości przedmiotu kształt zbliżony do litery “T”. W środkowej, żłobionej części ramion, znajduje się specjalny szpikulec, czyli tzw. spike, na który za pomocą ruchu ma trafić kulka, nazywana przez graczy tamą.

Gra polega na wykonywaniu określonych ruchów. Choć na początku gra może wydawać się trudna, to z czasem udanych prób jest coraz więcej, tym samym, gra daje coraz więcej satysfakcji. To, co istotne, to instrukcja dołączona do gry. W instrukcji można znaleźć krótkie tutoriale, które wprowadzą użytkowników w arkana gry zręcznościowej.

Kendama jako forma rozrywki, terapii i zabawy

Kendama to forma gry, zabawy, sportu, terapii. Dla każdego może przynosić określone, pozytywne skutki Istotne jest, że gra jest bardzo uniwersalna i poprzez pewne elementy, które w trakcie gry musza być wykonywane, ćwiczą i rozwijają pewne funkcje u ludzi, którzy w nią grają. Kendama ćwiczy przede wszystkim zręczność. To od niej zależy, czy uda się wykonać taki ruch, który pozwoli umiejscowić kulkę na szpikulcu. Poza tym liczą się: intuicja, opanowanie i refleks. Dzięki temu, że gra wycisza, ma również głęboki wpływ na rozwój mózgu. 

Sam przedmiot powinien mieć określone wymiary. Dla osób początkujących poleca się go w wysokości 18,5 cm. To najbardziej uniwersalna wielkość przedmiotu, który również w takim rozmiarze używany jest na profesjonalnych zawodach.

Ludzie - drobotdean - pl.freepik.com

Posts Tagged with…